Spring 2020 Class Schedule

CRS SECTION GE UNITS TITLE Day Tme Room ENROLL INSTRUCTOR
110 1-15 B2 0 Biological Inquiry MWF  10-10:50 A Ives 101 192 Lee
110 2 B2 4    Lab M 11-1:50 P Dar 003 24 Jackson
110 4 B2 4    Lab M 6-8:50 P Dar 003 24 Phelan-Roberts
110 6 B2 4    Lab T 11-1:50 P Dar 003 24 Hernandez
110 8 B2 4    Lab 2:25-5:15 P Dar 003 24 Elmore
110 10 B2 4    Lab W 11-1:50 P Dar 003 24 Ramsey
110 14 B2 4    Lab Th 11-1:50 P Dar 003 24 Krause
110 16 B2 4    Lab Th 2:25-5:15 P Dar 003 24 O'Gorman
110 19-27 B2 0 Biological Inquiry MWF 11-11:50 A Ives 101 144 Lee
110 20 B2 4    Lab M 2:25-5:15 P Dar 003 24 Jackson
110 24 B2 4    Lab T 6-8:50 P Dar 003 24 Ashby
110 26 B2 4    Lab W 8-10:50 A Dar 003 24 Ghavamian
110 28 B2 4    Lab W 2:25-5:15 P Dar 003 24 Krause
115 1 B2 3 Introduction to Biology MW 2:30-3:45 P Dar 102 77 Guilford
115 2 B2 3 Introduction to Biology TTh 2:30-3:45 P Dar 103 125 Geist
131 1-19 B2 0 Biol Diversity and Ecology TTH 9:20-10:35 A Ives 101 200 Geist/Hughes
131 2 B2 4    Lab T 2:25-5:15 P Dar 004 20 Sperou
131 4 B2 4    Lab T 6-8:50 P Dar 004 20 Torres
131 6 B2 4    Lab W 8-10:50 A Dar 004 20 Molinaro
131 8 B2 4    Lab W 11-1:50 P Dar 004 20 Northey
131 10 B2 4    Lab W 2:25-5:15 P Dar 004 20 Kozanitas
131 12 B2 4    Lab W 6-8:50 P Dar 004 20 Sanchez
131 14 B2 4    Lab Th 2:25-5:15 P Dar 004 20 Molinaro
131 16 B2 4    Lab Th 6-8:50 P Dar 004 20 Northey
131 18 B2 4    Lab F 8-10:50 A Dar 004 20 Smeds
131 20 B2 4    Lab F 11-1:50 P Dar 004 20 Hotz
131 22 B2 4    Lab F 2:25-5:15 P Dar 004 12 Lynch
220 1-7 B3 0 Human Anatomy TTh 8-9:15 A Stev 1002 96 Arnold
220 2 B3 4    Lab TTh 9:25-10:50 A Dar 227 24 Arnold
220 4 B3 4    Lab TTh 11-12:25 P Dar 227 24 Arnold
220 6 B3 4    Lab TTh 1-2:25 P Dar 227 24 Arnold
220 8 B3 4    Lab TTh 2:35-4:00 P Dar 227 24 Arnold
224 1-5 B3 0 Human Physiology MW 1-2:15 P Dar 102 72 Hua
224 2 B3 4    Lab M 9:25-12:15 P Dar 230 24 Geohegan-Poe
224 4 B3 4    Lab W 9:25-12:15 P Dar 230 24 Geohegan-Poe
224 6 B3 4    Lab W 2:25-5:15 P Dar 230 24 Geohegan-Poe
240 1-7   0 General Microbiology MW 8-9:15 A Dar 102 72 Torok
240 2   4    Lab M 9:25-12:15 P Dar 208 18 Torok
240 4   4    Lab M 2:25-5:15 P Dar 208 18 Torok
240 6   4    Lab W 9:25-12:15 P Dar 208 18 Torok
240 8   4    Lab W 2:25-5:15 P Dar 208 18 Torok
312 1   3 Biological Oceanography TTh 10:45 - 12 P Dar 029 55 Lee
318 1 E 3 Biology of Aging MW 4-5:15 p Dar 102 77 Guilford
321 1-15   0 Molec Biol, Cell Bio & Phys MW 4-5:15 P Ives 101 140 Place/Lin
321 2   4 Discussion T 11-11:50 A Dar 231 20 Rzucidlo
321 4   4 Discussion T 9-9:50 A Dar 231 20 Rzucidlo
321 6   4 Discussion T 10-10:50 A Dar 231 20 Rzucidlo
321 8   4 Discussion W 9-9:50 A Dar 231 20 Irwin
321 12   4 Discussion Th 11-11:50 A Dar 231 20 Irwin
321 14   4 Discussion Th 10-10:50 A Dar 231 20 Tercero
321 16   4 Discussion Th 9-9:50 A Dar 231 20 Tercero
323 1-3   0 Entomology TTh 8-9:15 A Dar 030 40 Rank
323 2   4    Lab T 9:25-12:15 P Dar 004 20 Rank
323 4   4    Lab Th 9:25-12:15 P Dar 004 20 Rank
325 1   1 Molec Cell Biol Lab Tech Th 9:25-12:15 P Dar 205 20 Vasadia
325 2   1 Molec Cell Biol Lab Tech Th 2:25-5:15 P Dar 205 20 Vasadia
325 3   1 Molec Cell Biol Lab Tech F 9:25-12:15 P Dar 205 20 Torok
325 4   1 Molec Cell Biol Lab Tech F 1-3:50 P Dar 205 20 Torok
326 1   3 Dinosaurs and Mesozoic Vertebrates MW 10:45 - 12 P Salaz 2020 45 Geist
327 1   0 Vertebrate Biology F 10-12:50 P Dar 230 20 St. John
327 2   4    Lab F 2-4:50 P Dar 230 20 St. John
330 1   0 Plant Taxonomy MW 4-5:15 P Salaz 2023 20 Whitkus
330 2   4    Lab M 1-3:50 P Dar 004 20 Whitkus
335 1-3   0 Marine Ecology  MW 1-2:15 P Dar 031 20 Hughes
335 2   4    Lab M 2:25-5:15 P Dar 231 20 Hughes
340 1   0 Bacteriology TTh 1-2:15 P IH 201A 18 Cohen
340 2   4 Lab T 2:25-5:15 P Dar 208 18 Cohen
342 1-3   0 Molecular Genetics MW 1-2:15 P Dar 030 40 Place
342 2   4    Lab M 2:25-5:15 P Dar 205 16 Vasadia
342 4   4    Lab W 2:25-5:15 P Dar 205 16 Vasadia
348 1   0 Plant Physiology TTh 1-2:15 P Nich 204 16 Bentley
348 2   4    Lab T 2:25-5:15 P Dar 204 16 Kozanitas
349 1-3   0 Animal Physiology TTh 8-9:15 A Dar 037 48 Zippay
349 2   4    Lab T 9:25-12:15 P Dar 230 24 Gill
349 4   4    Lab T 2:25-5:15 P Dar 230 24 Gill
390 1   1 Biology  Colloquium T 12:05-12:55 P Dar 103 60 Lin
472 1   0 Developmental Biology TTh 1-2:15 P Dar 038 20 Pillai
472 2   4    Lab T 2:25-5:15 P Dar 205 20 Pillai
480 1   0 Immunology TTh 9:20-10:35 A Dar 107 16 Lin
480 2   4  Lab Th 2:25-5:15 P Dar 204 16 Lin
490 1   0 Research Exp. in Biology F 9 - 9:50 A Dar 231 16 Bentley
490 1   3   Lab F 10 - 3:40 P Dar 231 16 Bentley
500S 1   2 Adaptation to Extreme Environments W 3-4:50 P Dar 031 15 Cohen
500S 2   2 Sexual Reproduction Th 9-10:50 A Dar 230 15 Girman
590 1   1 Biology Colloquium T 12:05-12:55 P Dar 103 10 Lin
393     1-3 Independent Study TBA        
398     1-3 Non-Majors' Biology Practicum TBA        
494     1-3 Independent Research  TBA        
495     1-4 Special Studies TBA        
496A     1-3 Honors Thesis TBA        
496B     1-3 Honors Thesis TBA        
498     1-4 Biology Practicum TBA        
499     1-4 Internship in Biology TBA        
578     1-3 Project Continuation TBA        
595     1-3 Special Studies in Biology TBA        
598     1-4 Graduate Practicum TBA        
599     1-3 M.S. Thesis TBA